Fronty w kuchni – temat rzeka

Inspiracje 2022 – modne trendy

Kuchnia to miejsce gdzie spędzamy większą część życia rodzinnego. Dlatego przy aranżacji przestrzeni kuchennej chcemy, żeby była ona nie tylko funkcjonalna, ale też dopasowana do najmodniejszych trendów. Fronty kuchenne – jeden z najważniejszych elementów mebli kuchennych, to przede wszystkim praktyczny materiał i dobrze dobrana kolorystyka. Podpowiadamy jakie rozwiązania są obecnie aktualne. Niektóre potrafią zaskoczyć! Odważne kolory, drobne płytki, połączenie stonowanych dużych powierzchni z mocnymi akcentami – aktualne trendy nie są nudne. Królujące materiały to drewno, szkło i kamień.

Motywem przewodnim jest matowa niepalcująca się powierzchnia, praktyczna oraz łatwa w utrzymaniu i zarazem elegancka pod względem estetycznym. Kolorystyka minimalistyczna i kolory ziemi obecnie są uzupełniane mocnymi akcentami złota, czerni, miedzi czy żywych odważnych odcieni zieleni, granatu, a nawet różu. Popularności nabiera tez elegancka czerń i ponadczasowy ciemny grafit w połączeniu z motywem drewna.

Kuchnia Modern

Mat czy połysk?

Ostatnie trendy jednoznacznie wskazują na spadek popularności frontów o wysokim połysku w kuchni. Przewaga oddana matowym płaszczyznom, gładkim czy zdobionym ryflami, użyleniami, usłojeniami.  Połysk jednak pozostaje we wnętrzu w innej odsłonie – armatura, elementy sprzętu AGD, lampy, płytki i dodatki. Winien on podkreślać urok delikatnej matowej struktury.

Połysk w aranżacjach kuchni odnajduje się również w postaci płytek, kamienia czy szkła w przestrzeni międzyszafkowej. Tutaj też pełni rolę atrakcyjnego dodatku, łatwego w utrzymaniu czystości i rozjaśnia przestrzeń. Na takim tle matowe płaszczyzny frontów wyglądają jeszcze bardziej elegancko.

Ryfle, ramki, paski, gładkie – co wybrać?

W zależności czy będzie to kuchnia nowoczesna, kuchnia klasyczna, kuchnia rustykalna czy kuchnia loftowa, wybieramy wzór frontów. Dla kuchni nowoczesnej pasującym wzorem będą gładkie lub ryflowane  fronty. Ponadczasową klasyczną kuchnię zdobią różnego rodzaju fronty ramowe i witryny – jak bogato zdobione, tak i te bardziej smukłe i delikatne. Do kuchni rustykalnej dobierzemy fronty o mocnych usłojeniach drewna i bogatej teksturze. W kuchni w stylu loft świetnie sprawdzą się duże przeszklenia w metalicznych ramach w połączeniu z gładkimi frontami. 

Jak zatem nie przesadzić z ilością kształtów i tekstur? Zasada jest prosta – dopasowujemy do stylu połączenie nie więcej  niż  dwóch struktur. Gładkie powierzchnie mogą służyć uzupełnieniem do frontów ramowych czy ryflowanych, mocne użylenia czy usłojenia zrównoważymy jednolitą powierzchnią. Czarne sprzęty AGD dodatkowo podkreślą aranżację kontrastem w jasnej kuchni i posłużą świetnym uzupełnieniem dla kuchni o ciemnej tonacji.

Motyw drewna – na co zwrócić uwagę?

Drewno naturalne niewątpliwie  jest urokliwym materiałem, co potrafi ocieplić aranżację, przybliżyć ją do natury. Dlatego motyw drewna często jest używany jako materiał na fronty kuchenne – czy to w postaci oklein imitujących drewno czy też naturalnych fornirów oraz frontów drewnianych. Mamy naprawdę ogromny wybór na każdy budżet i pomysł wyobraźni!   

Warto jednak pamiętać, iż jak stawiamy na materiał naturalny, liczymy się z niepowtarzającymi się usłojeniami i czasem mocnym efektem wizualnym.  Rozwiązaniem dla uspokojenia wzroku mogą stać  popularne bielone czy lakierowane w złamanych odcieniach drewniane fronty. Ten trend króluje obecnie w wielu aranżacjach z drewnianymi frontami.

Uwaga na uchwyt!

Chociaż jest to stosunkowo mały element w meblach kuchennych, jego estetyczny, stylistyczny i funkcjonalny efekt  jest bardzo ważny. Jest to swego rodzaju “biżuteria” w zabudowie meblowej, która potrafi całkowicie odmienić  styl mebli. W zależności od pożądanego efektu, stawiamy na uchwyty nakręcane, wpuszczane czy krawędziowe, decydujemy się na duże rozmiary i wyraziste kształty lub wybieramy dyskretne małe gałeczki czy cieniutkie klamki.  Jak chcemy mieć  kuchnie w systemie bezuchwytowym, to  mamy do wyboru system listwowy, otwieranie typu tip-on lub uchwyt frezowany we frontach. 

Nadal masz pytania? Zapraszamy na spotkanie! W salonie Solarz Kuchnie wyeliminujemy wszelkie wątpliwości,  a nasza bogata oferta frontów spełni najśmielsze oczekiwania. Zadbamy o każdy szczegół i dobierzemy najlepsze fronty do twojej kuchni!

5/5 - 3 głosów

Więcej
publikacji