Kuchnia dla dzieci: projektowanie i wybór mebli kuchennych z myślą o najmłodszych

kuchnia-dla-dzieci-projektowanie-dla-najmlodszych

Pomieszczenia kuchenne służą nie tylko przyrządzaniu posiłków, ale pozwalają dzielić wolne chwile z najbliższymi. Rodzice, którzy pragną stworzyć nowoczesną kuchnię na wymiar, powinni wziąć pod uwagę potrzeby nie tylko swoje, ale i najmłodszych członków rodziny. Sprawdź, jak wybrać meble kuchenne przyjazne dzieciom i na co zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrza.

Kuchnia przyjazna dzieciom

Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, eksperymentować i uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków. Warto angażować pociechy we wspólne gotowanie i pieczenie oraz uczyć je zdrowych nawyków żywieniowych.

Zarówno meble kuchenne, jak i pozostałe sprzęty wykorzystywane w pomieszczeniu powinny być bezpieczne dla dzieci. Jednak ważna jest również wygoda w trakcie zabaw i nauki gotowania. Dzięki temu pociechy będą chętniej pomagać rodzicom w kuchennych zajęciach, a z biegiem czasu nauczą się samodzielności.

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię dla dzieci?

Wygodę podczas użytkowania kuchni przez pociechy zapewnią m.in.:

  • niskie półki i szuflady, skąd dzieci mogą samodzielnie wyciągać niezbędne naczynia do gotowania albo przechowywać swoje kuchenne zabawki;
  • stabilne podesty lub dostawiane stopnie, które umożliwią maluchom dosięgnąć wyżej położonych miejsc;
  • blaty kuchenne położone na niższej wysokości. Rozwiązanie pozwoli dzieciom w komfortowych warunkach przygotowywać posiłki. Dobrym pomysłem okażą się także wysuwane lub rozkładane stoliki, na których pociechy mogą się bawić.

Rodzice nie powinni zapominać o bezpieczeństwie pociech. Podczas wyboru mebli kuchennych pamiętajmy o:

  • zabezpieczeniach na szufladach i drzwiach szafek – takie rozwiązania uniemożliwią dzieciom dostęp do narzędzi, z których nie powinny korzystać (np. ostre noże, szczypce czy krajalnice).
    Warto zamontować zabezpieczenia także na urządzeniach kuchennych, np. na kuchenkach (by dzieci samodzielnie nie włączały piekarnika albo palników);
  • zaokrąglonych krawędziach mebli i brzegach blatów – dzięki temu pociechy nie skaleczą się np. w trakcie gotowania, podczas upadku albo przemieszczania się po kuchni.

Do kuchni projektowanej na zamówienie, z której korzystać będą także dzieci, warto wybierać materiały:

  • łatwe do czyszczenia;
  • wytrzymałe i bezpieczne podczas codziennego użytkowania.

O ile dostępne na rynku gotowe rozwiązania mogą nie spełniać powyższych kryteriów, to zamówienie mebli kuchennych na wymiar pozwala dostosować pomieszczenia do potrzeb dzieci.

Podsumowanie

Projektowanie kuchni dla dzieci nie musi być skomplikowane. Należy zastanowić się nad potrzebami maluchów i tak zaplanować przestrzeń, by z mebli oraz sprzętów wygodnie korzystało się zarówno pociechom, jak i dorosłym. W ten sposób powstanie miejsce, w którym wspólne gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością dla całej rodziny! Warto zwrócić się o pomoc do producenta mebli kuchennych, by stworzyć bezpieczną i praktyczną kuchnię z myślą o dzieciach.

5/5 - 1 głosów

Więcej
publikacji